mobile tr search tr
logo
kalendarz
Kalendarz szkoleń

Ile kosztuje kurs operatora CNC? Jakiej ceny się spodziewać?

18.02.2020 14:23
Operator CNC to osoba, która zajmuje się obrabianiem materiałów przy pomocy specjalnych maszyn. Są one coraz częściej wykorzystywane w przedsiębiorstwach działających na różnych gałęziach przemysłu. Z tego powodu ciągłe poszukiwani są operatorzy CNC, a firmy są w stanie zapewnić im dobre warunki współpracy. Na co więc zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego szkolenia i ile kosztuje kurs CNC?

 

Koszt kursu CNC i późniejsze zarobki

Dzisiejszy rynek potrzebuje wykwalifikowanych operatorów maszyn CNC. Są oni wymagani praktycznie w każdym zakładzie produkcyjnym. Osoba na tym stanowisku może pochwalić się nie tylko dobrymi zarobkami, ale także specyficzną i satysfakcjonującą pracą z zaawansowaną technologią. Jak stać się dobrze opłacanym operatorem maszyn i robotów CNC? W jaki sposób zarobić na obróbce metali i tworzyw sztucznych? Na co zwrócić uwagę szukając kursu, który naprawdę przygotuje do zawodu?
 
Kurs operatora CNC nie należy do najtańszych, jednak trzeba pamiętać o tym, że szkolenie to szybko się zwróci – zarówno znalezienie pracy, jak i wynegocjowanie dobrych zarobków nie powinno stanowić tu problemów. Przyjmując, że kurs CNC przeprowadzony został w renomowanej i profesjonalnej placówce, to jego cena może wahać się od 2 do 4 tysięcy złotych. Jest to zazwyczaj mniej niż jedna miesięczna pensja na stanowisku operatora CNC.

Czy kurs na operatora CNC wystarczy, by podjąć pracę?

Operator CNC obsługuje specjalistyczne urządzenia. Służą one do obrabiania tworzyw sztucznych i metali. Osoby zatrudnione na tym stanowisku potrafią pracować nie tylko na prostych maszyny, ale także elektroniczne, skomplikowane roboty. Dlatego też pracodawcy szukają operatorów wykształconych. Operator maszyn CNC sam sobie dobiera odpowiednie tworzywa i narzędzia, które wykorzysta do ich obróbki. Musi posiadać do tego wiedzę na temat materiału i samego robota. 
 
Innym, ważnym elementem pracy operatora CNC jest monitorowanie i raportowanie funkcjonowania maszyny. Do jego obowiązków należy także serwisowanie urządzeń i przeprowadzanie okresowych badań technicznych. Musi on także regulować i programować urządzenia do obróbki metalu i tworzyw. Operator CNC jest także odpowiedzialny za opracowywanie procedur i norm korzystania z maszyn. Dba on o bezpieczeństwo i czystość miejsca pracy. Operator CNC jest specjalistą, który odpowiedzialny jest za całokształt procesów obejmujących mechaniczną obróbkę metali i tworzyw sztucznych. To od niego często zależy to, jak wygląda produkcja w zakładzie.
 
Nic więc dziwnego, że do takich zadań, pracodawcy szukają osób wykształconych. Często szukają kogoś, kto może pochwalić się dyplomem zdobytym na uczelni technicznej. Pracownik taki posiada niezbędną w tym zawodzie wiedzę. Potrafi odpowiednio programować maszyny i roboty. Zna się na materiałach, które obrabia i potrafi dobrać właściwe urządzenia, które najlepiej się sprawdzą przy konkretnym projekcie. Jednak nie każdy operator CNC skończył uczelnię wyższą na specjalistycznym kierunku, więc nie jest to jedyna możliwość zdobycia pracy w tym charakterze.
 
Kurs Operatora CNC

Kurs operatora CNC znaczy tyle samo, co ukończenie studiów kierunkowych. Szczególnie jest ważny wtedy, gdy dana osoba posiada już wiedzę na temat maszyn i ma doświadczenie w pracy z nimi. Bardzo istotne jest też to, że na szkoleniu ma się większy dostęp do nowoczesnych technologicznych rozwiązań, które na studiach niejednokrotnie są pomijane. To sprawia, że osoby po kursie CNC mają niekiedy większą szansę na to, by otrzymać lukratywną posadę. 
 
Trzeba pamiętać o tym, że odpowiednio dobrany kurs CNC to podstawa. Tak naprawdę nie warto na nim oszczędzać, ponieważ im bardziej będzie on rozbudowany, tym większe przyniesie korzyści. Po jego ukończeniu otrzymuje się certyfikat, który jest dowodem posiadania niezbędnej wiedzy do tego, by rozpocząć pracę na stanowisku operatora CNC.

Co składa się na cenę kursu na operatora maszyn CNC?

Szkolenie na operatora maszyn CNC to koszt średnio 2000-3000 brutto. Dla osoby szukającej pracy jest to niemała cena. Obejmuje ona jednak tak wiele rzeczy, że całkowita kwota jest uzasadniona. W jej skład wchodzą m.in.:
  • materiały dydaktyczne;
  • wyrobienie certyfikatu;
  • szkolenia praktyczne;
  • opłacenie opiekunów kursu.
 
Biorąc pod uwagę to, ile kosztują studia, a ile kosztuje kurs na maszyny CNC, można śmiało powiedzieć, że kursy takie są dużo tańsze. Dodatkowo w czasie kursu zdobywa się tak potrzebne na dzisiejszym rynku doświadczenie. Zastanawiając się nad tym, ile kosztuje kurs na operatora CNC, trzeba pamiętać o tym, że takie szkolenia odbywać się muszą w dobrze wyposażonych placówkach. W czasie trwania kursu przyszli operatorzy maszyn CNC mają możliwość ćwiczeń na rzeczywistych urządzeniach CNC. 
 
Szkolenie praktyczne wiąże się nie tylko z kosztem wynajmu i korzystania z profesjonalnych maszyn do obróbki CNC. To także materiały, jakimi są metal i tworzywa sztuczne, a także eksploatacja samych urządzeń. To także godziny zajęć, na których w rzeczywisty sposób można przetestować zdobytą wiedzę i sprawdzić ją czujnym okiem wykwalifikowanego szkoleniowca. Jak widać, koszty związane są z kursem na operatora maszyn CNC to nie cena samego dyplomu. Warto sprawdzić, czy cena kursu obejmuje zarówno certyfikat, jak i godziny pracy przy profesjonalnych urządzeniach oraz pomoc doświadczonej kadry.
 

Czy koszty takiego kursu się zwrócą?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kurs na obrabiarki CNC jest dobrą inwestycją. Tu warto podkreślić, że szczególnie wartościowe w dzisiejszym świecie są szkolenia z branży technicznej, ponieważ to w niej coraz częściej brakuje pracowników. Każdy kurs CNC to zarówno wiedza, jak i dodatkowe dni doświadczenia – tak ważnego dla młodej osoby chcącej zdobyć pracę na wymarzonym stanowisku. 
 
Zarobki operatora maszyny CNC są uzależnione od jego doświadczenia. Jedno jest pewne – kurs zwróci się już po pierwszej pensji. Certyfikowany operator obrabiarek CNC zarabia średnio 4,5 tys. złotych brutto. Kwota ta oczywiście waha się w zależności od regionu kraju i konkretnej firmy, ale bardzo rzadko jest ona niższa niż 3 tys. złotych. Dlatego tak ważne są kursy, które prócz wiedzy teoretycznej dają kursantom także umiejętności praktyczne. 
 
Kwota, jaką zarabia operator CNC jest uzależniona także od wielkości zakładu i obowiązków danego pracownika. Jeśli jego zadaniem będzie jedynie obróbka metali czy tworzyw sztucznych oraz raportowanie swojej pracy, pensja może być mniejsza od tej, jaką otrzymuje osoba zajmująca się dodatkowo konserwacją i naprawą maszyn. Do obowiązków takich osób, oprócz monitorowania stanu urządzeń może należeć także regularny serwis maszyn. Wtedy oczywiście płaca także wzrasta. 
 
Już jeden kurs na operatora obrabiarek CNC starczy, by samodzielnie rozpocząć pracę na tym stanowisku. Oczywiście dodatkowe szkolenia, certyfikaty i dyplomy mogą pomóc w szybszym znalezieniu pracy i wynegocjowaniu lepszych warunków płacowych. Jednak z pewnością sam kurs na operatora maszyn CNC jest opłacalny i zwróci się w bardzo szybko.
 
Operator maszyn CNC
 

Jaki jest przedział cenowy szkolenia na operatora CNC?

Kursy CNC różnią się między sobą ceną. Czym jest to spowodowane? Kiedy warto zapłacić więcej i na co zwrócić uwagę szukając kursu? Istnieje kilka kwestii, którym warto się przyjrzeć, decydując się na udział w szkoleniu na operatora CNC. 
 
Firma, która organizuje szkolenie, powinna wszystkim kursantom zapewnić dostęp do jak najlepiej wyposażonych, profesjonalnych laboratoriów. To w nich muszą odbywać się szkolenia i to tam kursant zdobywa doświadczenie. I właśnie z praktycznymi zajęciami związana jest kolejna kwestia, której nie można przeoczyć. Lepiej jest zapłacić więcej za kurs, w którym uwzględniono odpowiedni czas na ćwiczenia. To one stanowią o wartości szkolenia i to na nich można dowiedzieć się najwięcej.
 
Dość ważną kwestią w doborze kursu na operatora maszyn CNC jest kadra, która będzie przekazywać wiedzę. Tylko wykwalifikowani wykładowcy, którzy posiadają bogate doświadczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, są w stanie zapewnić kursantom odpowiednie przygotowanie. Pozwoli ono przyszłym operatorom na odpowiednie wykonywanie zawodu i zapewnienie sobie i innym bezpieczeństwa w czasie pracy.
 
Każdy, dla kogo ważne jest doświadczenie i wiedza, jaką można wynieść z kursu, powinien zwrócić uwagę na to, czy organizator zapewnia indywidualne stacje robocze. Jeśli nie, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pracując na jednym robocie we dwójkę, czas na ćwiczenia praktyczne zmniejsza się o połowę. Dodatkowo uwaga wykładowcy również zostaje podzielona na wszystkich obecnych podczas szkolenia. 
 
Także koszt wyrobienia odpowiednich certyfikatów potwierdzających ukończenie kursu wliczony jest w ostateczną cenę, jaką zapłaci się za szkolenie. Dotyczy to także profesjonalnych materiałów szkoleniowych, które kursanci dostają na własność i dostępu do zróżnicowanych pomocy dydaktycznych. Cena niektórych szkoleń jest większa, ponieważ organizator zapewnia uczestnikom także catering lub nocleg. W takim przypadku koszt szkolenia może wzrosnąć nawet do 4 tys. złotych brutto. 
 

Podsumowanie

Szkolenia techniczne nie należą do najtańszych, jednak nie warto na nich oszczędzać. Tanie oferty mogą wydawać się kuszące, jednak taki kurs może nie zapewnić odpowiednich umiejętności – będzie bazował wyłącznie na wiedzy teoretycznej lub umożliwi pracę jedynie na przestarzałych urządzeniach.
 
Operator maszyn CNC to z pewnością zawód przyszłości. W firmach produkcyjnych z czasem będzie coraz więcej robotów obrabiających metale i tworzywa sztuczne. Wartościowa i dobrze wykwalifikowana kadra, która potrafi programować i obsługiwać te urządzenia, jeszcze wiele kolejnych lat będzie poszukiwana na rynku pracy. Warto więc zainwestować we własny rozwój i wybrać dobry kurs na operatora maszyn CNC. Odpowiednie wykształcenie jest bowiem równoznaczne z bardzo wysokimi zarobkami. Im więcej certyfikatów i dyplomów ukończenia kursów technicznych posiada pracownik, tym lepiej może on negocjować warunki swojej pracy. Osoba taka jest także bardziej atrakcyjna dla przyszłych pracodawców. 
 
Także pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że im szybciej technika się rozwija, tym bardziej trzeba inwestować w wykwalifikowanego pracownika. Tyczy się to nie tylko jego zarobków, ale także wysyłania go na kursy i szkolenia dokształcające. Tylko w ten sposób firma może stać się konkurencyjna.

Oferowane
szkolenia

Zapisz się na kurs lub szkolenie