mobile tr search tr
logo
kalendarz
Kalendarz szkoleń

Ile kosztuje kurs na żurawia wieżowego? Jakiej ceny się spodziewać

23.03.2020 09:47
Wielu przyszłych operatorów żurawia zderza się z pytaniem, czy warto poświęcić swój czas na to, aby pozyskać odpowiednio wysoki zakres umiejętności praktycznych oraz teoretycznych? W telegraficznym skrócie należy stwierdzić, że zawód ten wiąże się z pewnymi niedogodnościami w postaci pracy w niebezpiecznych warunkach, lecz nie jest to czynnik, który powinien decydować o ewentualnym rozpoczęciu starań w celu zdobycia umiejętności popartych później uprawnieniami wydawanymi przez Urząd Dozoru Technicznego. Ile kosztuje kurs na żurawia wieżowego? A ile można zarobić?

Ile kosztuje kurs na żurawia wieżowego?

Średnia cena kursu na żurawia wieżowego mieści się w sumie około 2300 złotych. Czy jest to duży wydatek? Zdecydowanie nie, ponieważ zakres płac na tym stanowisku plasuje się na wyższym poziomie w naszym kraju, a w przypadku zatrudnienia za granicą koszt ten staje się nieistotną błahostką. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że pracowników na stanowiskach operatorów żurawi wieżowych brakuje, oznacza to więc, że łatwo znaleźć pracę w tym sektorze zatrudnienia. Informacja cenna, szczególnie dla młodych osób, które dopiero co wdrażają się na obecnym rynku pracy.
 

Jakich zarobków można się spodziewać, pracując jako operator żurawi wieżowych?

Nie da się jednoznacznie określić, jakie wynagrodzenie otrzymuje operator, lecz istnieje pewien zakres zarobków, który definiuje ich konkretną sumę. Najważniejszym czynnikiem, który warunkuje te kwoty, jest oczywiście staż pracy. Kolejny istotny punkt to wykształcenie pracownika oraz obszar, na którym pracuje. Nie da się ukryć, że w mniejszych miejscowościach gratyfikacje finansowe plasują się na nieco gorszym poziomie.
 
Kurs żuraw wieżowy
 
Średnie wynagrodzenie wynosi około 3700 zł brutto, jednakże co drugi operator żurawi wieżowych może liczyć na sumę w zakresie od około 2800 zł, do nawet 4600 zł brutto. Takie rozbieżności są związane z wcześniej wymienionymi czynnikami. Pomimo nie najgorszych warunków finansowych wielu pracowników tej branży decyduje się na wyjazd za granicę. Najczęściej obieranym kierunkiem są Niemcy oraz Wielka Brytania. Nasi zachodni sąsiedzi są w stanie zagwarantować wynagrodzenie w okolicy 3 tysięcy euro brutto, natomiast Brytyjczycy, którzy liczą na profesjonalistów, oferują sumy zbliżone w granicach od 10 do 12 tysięcy złotych.

Z czego składa się szkolenie?

Aby właściwie wykonywać zawód operatora żurawia wieżowego, należy przebyć szkolenie składające się z części teoretycznej oraz praktycznej. Cały kurs zakończony jest egzaminem organizowanym przez Urząd Dozoru Technicznego.
Należy teraz skupić się na zagadnieniach, które kursant będzie musiał przyswoić, aby zostać profesjonalnym operatorem.

Baza teoretyczna opiera się na zagadnieniach związanych między innymi z: budową i charakterystyką żurawi wieżowych, informacjach związanych z typami ładunków, ogólnych przepisów BHP, obowiązkach operatora, a przede wszystkim przepisach Dozoru Technicznego. W momencie zaliczenia teorii przychodzi moment na wykazanie się umiejętnościami praktycznymi. Po pomyślnym zaliczeniu tych dwóch bloków pozostaje tylko odbiór dokumentów potwierdzających nabyte uprawnienia i rozpoczęcie pracy w zawodzie.

Jak zostać operatorem żurawia wieżowego?

W tym celu należy zdać wcześniej wspomniany egzamin opierający się na umiejętnościach praktycznych oraz teoretycznych. Dodatkowo każdy operator zobligowany jest do zapoznania się instrukcją żurawia, który będzie obsługiwał. W tym celu warto poświęcić czas na lekturę książki dźwigu oraz na filmy instruktażowe dedykowane do konkretnej maszyny. Taki zabieg pozwoli sprecyzować, w jaki sposób należy rozpocząć pracę na żurawiu, a przede wszystkim jak uniknąć sytuacji zagrażających bezpieczeństwu pracownika w razie nieoczekiwanej awarii. Aby stać się operatorem pożądanym na rynku pracy, warto zainwestować swoje środki oraz czas na zdobycie uprawnień na wszystkie rodzaje żurawi wieżowych. Większe doświadczenie to istotny element dla przyszłego pracodawcy.

Ile trwa całe szkolenie?

Standardowy kurs na stanowisko operatora żurawia wieżowego podzielony jest na trzy etapy, a czas jego trwania wynosi 100 godzin . Program szkoleniowy jest dostosowany w taki sposób, aby kursant był w stanie wykazać się odpowiednią wiedzą w trakcie pracy, oraz mógł we właściwy sposób zachować się w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej, która zagrażałaby zdrowiu własnym oraz innych pracowników znajdujących się na terenie roboczym.

Pierwszy etap szkolenia trwa 56 godzin . To wtedy kursant otrzymuje podstawową bazę wiadomości, poznaje charakterystykę żurawi, ich napędy, sposoby sterowania mechanizmami. Następnie otrzymuje wskazówki związane z urządzeniami bezpieczeństwa oraz pomocniczymi sprzętami przeładunkowymi. Kolejny element to między innymi sposób wytwarzania, montaż, transport żurawi oraz bezpieczeństwo i higiena pracy.

Po opanowaniu zakresu teoretycznego przychodzi pora na drugi blok szkoleniowy. Jego zakres opiera się na 5-godzinnych zajęciach na symulatorze multimedialnym. Jest to niezwykle istotna część kursu, ponieważ pozwala na zweryfikowanie nabytej teorii oraz na zapoznanie ze sprzętem w warunkach zbliżonych do typowej pracy na żurawiu.
Ostatni etap wiąże się z pracą na prawdziwym żurawiu wieżowym w wymiarze 44 godzin . Ten etap weryfikuje poznane dotąd informacje oraz pozwala stwierdzić, czy kursant rzeczywiście jest w stanie prawidłowo wykonywać powierzone mu prace w przyszłości, a przede wszystkim czy uda mu się uzyskać wymagane uprawnienia, które są wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego.

Jakie są wymagania, aby przystąpić do kursu?

W celu przystąpienia do kursu przyszły operator żurawia musi spełnić kilka istotnych warunków. Pierwszy wymóg jest związany z wiekiem operatora, a mianowicie pełnoletnością. Przed zapoznaniem się z zakresem kursu żurawia wieżowego warto skierować swoje pierwsze kroki do gabinetu lekarskiego, w celu wykonania badań lekarskich, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania do wykonywania zawodu operatora żurawia. Dopiero wtedy można myśleć o podjęciu się kursu, ten z kolei wyposaża kursanta w szeroki bagaż doświadczeń, który gwarantuje pełen profesjonalizm na wspomnianym stanowisku, redukuje sytuacje niebezpieczne oraz udostępnia bazę fachowców dla przyszłych pracodawców.


 

Oferowane
szkolenia

Zapisz się na kurs lub szkolenie