mobile tr search tr
logo
kalendarz
Kalendarz szkoleń

Operator CNC – czy warto zrobić kurs?

24.01.2020 18:22
Branża CNC rozwija się bardzo prężnie! Maszyny CNC mają zastosowanie w wielu firmach. Używane są w dużych zakładach przemysłowych w pracowniach rzemieślniczych lub w mniejszych warsztatach. Dzięki zastosowaniu maszyn CNC możliwe są specjalistyczne procesy obróbcze, takie jak wycinanie laserem, wiercenie, skrawanie czy spawanie.

 
Kurs - Operator CNC
 

Co to jest kurs programowania CNC?

Kurs programowania CNC to proces przygotowywania i zdobywania kwalifikacji do pracy na stanowisku operatora-programisty CNC. Kurs obrabiarek CNC czy warto taki kurs przejść i poświęcić trochę czasu na naukę nowych umiejętności? Biorąc pod uwagę fakt, że operator CNC może znaleźć zatrudnienie między innymi w branży lotniczej, w budownictwie czy w branży HVAC (inżynieria sanitarna), to odpowiedź nasuwa się sama.

Warto zainwestować swój czas i pieniądze w zdobycie nowych umiejętności, bo to otworzy nam drogę do nowych ścieżek kariery, awansu w przyszłości oraz lepszych wynagrodzeń. Pamiętajmy o tym, że operator CNC to stanowisko, które znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Nim omówimy kwestie dotyczące samych kursów CNC, skupmy się przez chwilę na pytaniu: czym zajmuje się operator CNC czy warto inwestować w zmianę kwalifikacji? Operator-programista CNC będzie odpowiadał za prawidłowe zaplanowanie, zaprogramowanie i przebieg procesu wykonywania elementów, a także obsługę obrabiarek CNC. Stanowisko wymaga czytania dokumentacji technologiczno-technicznej oraz dokonywania niezbędnych poprawek w programach obsługujących obrabiarki CNC. Dlatego, przebycie i zaliczenie odpowiedniego kursu jest wręcz niezbędne, aby móc w ogóle wykonywać prace na tym stanowisku. Jednocześnie, po przebytym kursie w formie teoretycznej i praktycznej, kursant, który potwierdzi swoje kwalifikacje, otrzymuje certyfikaty TUV SUD oraz Siemens. Wspomniane certyfikaty ułatwiają podjęcie pracy poza granicami naszego kraju, a także stanowią dodatkowe potwierdzenie nabytych trakcie podjętego szkolenia kwalifikacji.

W ramach nauki kandydat na stanowisko operatora CNC musi przebyć kilkadziesiąt godzin szkolenia. Najczęściej taki kurs zamyka się w ramach ośmiu dni intensywnych zajęć i teoretycznych i praktycznych, podczas których przyszli operatorzy wykorzystują nabytą wiedzę teoretyczną w praktyce, co pozwala na właściwą weryfikację umiejętności. W trakcie części praktycznej kursu, osoby w nim uczestniczące nabywają umiejętności w obsłudze takich urządzeń jak: obrabiarki CNC: Hyundai WIA 230LMA czy DMG Mori EcoMill 600V. To jedne z najnowocześniejszych urządzeń na rynku, które udostępniane są kursantom już często w połowie zajęć. Umożliwia to kursantowi szybką weryfikację jego wiedzy teoretycznej w praktyce. Pozwala też osobom prowadzącym szkolenie na odpowiednie ukierunkowanie kursantów lub szybką eliminację popełnianych przez nich błędów.

Po odbyciu kursu programowania CNC operator-programista posiada konieczne i niezbędne umiejętności, aby obsługiwać trzy najpopularniejsze w przemyśle wytwórczym systemy. Mowa tu o systemach takich firm jak: Siemens Sinumerik, Fanuc, a także Heidenhain. Dodatkowo, po odbyciu kursu programowania CNC osoby szkolące się, zdobywają również wiedzę. na temat równie ważnej jak umiejętności praktyczne, pracy z dokumentacją techniczną. Co za tym idzie, osoba odbywająca kurs na operatora – programistę uzyskuje wiedzę na temat podstaw terminologii branżowej w języku angielskim. Zatem poszerzenie kwalifikacji i praca w charakterze operatora CNC to opłacalna inwestycja w rozwój zawodowy.

Dlaczego warto zrobić kurs CNC?

Dlaczego warto zrobić kurs CNC? To pytanie zadaje sobie coraz więcej pracowników zatrudnionych w polskim przemyśle. W dużej mierze są to pracownicy świadomi korzyści, jakie płyną z ukończenia takiego szkolenia CNC. Po pierwsze, takie szkolenia dają szansę na rozwój zawodowy, ciekawą pracę oraz możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Ponadto, ukończenie kursu i zdobycie stosownego certyfikatu pozwalają również na poszukiwanie zatrudnienia poza granicami naszego kraju. Nie jest tajemnicą, że przemysł poszukuje pracowników będących specjalistami w zakresie operowania maszynami CNC, ponieważ coraz więcej branż wykorzystuje tego rodzaju urządzenia w swojej działalności.
Pozostaje jeszcze pytanie – jak wybrać odpowiednie szkolenie i nie żałować podjętej decyzji. Wszystko zależy od naszego dobrego rozeznania i tego jak dobrze orientujemy się w zagadnieniach poruszanych na tego rodzaju kursach. Warto, dla upewnienia się, zapytać podmiot organizujący kurs o to, który kurs będzie dla nas najlepszy i lepiej rozwinie już posiadane umiejętności. To ważne, ponieważ błędna ocena sytuacji może kosztować nas stratę czasu i pieniędzy.
Równie ważna jest kwestia tego, w jaki sposób dobędziemy fundusze na sfinansowanie kursu w ramach obsługi maszyn CNC. Możemy sfinansować sobie takie szkolenie z własnej kieszeni, ale możemy też znaleźć taki sposób finansowania, który nie będzie wymagał od nas żadnych nakładów finansowych. Dlatego nie zapominajmy także o tym, że chcąc poszerzyć swoje kwalifikacje w tym kierunku, możemy uzyskać dofinansowanie na interesujący nas kurs. Takie dofinansowanie może otrzymać pracodawca lub sam pracownik, który chce poszerzyć swoje kwalifikacje.
Istnieje kilka możliwości otrzymania zwrotu kosztów za odbyte szkolenie CNC. Po pierwsze, niektóre firmy szkoleniowe organizujące szkolenia zakresu CNC współpracują z Urzędami Pracy, a te dopłacają do tego rodzaju kursów. Możliwe jest uzyskanie nawet pełnego dofinansowania. Jednocześnie sam kursant także może ubiegać się o dofinansowanie z Urzędu Pracy. W takiej sytuacji stosownych informacji udziela właściwy urząd. Ponadto, istnieją inne możliwości dofinansowania kursów CNC jak: uzyskanie dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Głównie dotyczy to sytuacji, kiedy to dana firma wysyła pracownika na kurs, a jego szkolenie pokrywa z otrzymanych na ten cel środków unijnych. Dofinansowanie można także otrzymać z Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która wspiera przedsiębiorców. Ponadto, przedsiębiorca, który chce wyszkolić pracownika może także starać się o dotację z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Czy każdy może zrobić kurs programowania maszyn CNC?

Niestety nie każdy może zrobić kurs. Potrzebna jest odpowiednia wiedza z zakresu mechaniki, aby poradzić sobie na kursie. Kursy CNC skierowane są do wszystkich osób chcących nauczyć się tworzenia programów obróbczych oraz obsługi frezarki i tokarki CNC. Mimo tego, że wszystkie kursy tego typu dostępne w Polsce są prowadzone od podstaw, to największe szanse na zdobycie dodatkowych kwalifikacji mają osoby, które:
 • ukończyły studia z zakresu studiów mechatronicznych,
 • ukończyły szkołę przygotowującą do zawodu o profilu mechanicznym,
 • mają określone doświadczenie zawodowe w branży CNC i chcą zwiększyć swoje kwalifikacje zawodowe.
Żeby skorzystać z kursu CNC wystarczy podstawowa wiedza techniczna oraz znajomość obsługi komputera. W pracy z maszynami CNC odnajdą się osoby cierpliwe i skrupulatne. Taki kurs to same korzyści, dlatego dla osób, które mają taką możliwość, wiedzę i doświadczenie, zastanawianie się czy warto zrobić kurs CNC, nie powinno zajmować zbyt wiele czasu. W obecnych czasach to bardzo dobry sposób na poszerzenie kwalifikacji. Szczególnie, gdy ma się ogromne szanse na szybie zatrudnienie po odbyciu kursu. Nim jednak zdecydujemy się na kurs CNC, warto dowiedzieć się jak wygląda oferta szkoleń CNC czy warto, szczególnie na coś zwrócić uwagę.
W Polsce najczęściej dostępne i jednocześnie najpopularniejsze są szkolenia w charakterze:
 • Operatora CNC.
 • Operatora-programisty CNC.
Kurs CNC w GREMA
 

Jak wygląda kurs w centrum szkoleniowym GREMA?

Chcesz wysłać swoją kadrę pracowniczą na specjalistyczne szkolenia zawodowe? A może chciałbyś zwiększyć swoje klasyfikacje zawodowe i zdobyć lepiej płatną pracę? Pomyśl o kursie obrabiarek CNC. Jedną z placówek, w której go zrobisz jest Centrum Szkoleń Zawodowych GREMA. Firma posiada wpis do rejestru instytucji szkoleniowych WUP w Krakowie nr 2.12/00185/2010, a także Certyfikat Jakości Małopolskich Standardów Usług Edukacyjno-Szkoleniowych – MSUES nr 268/2019.
 

Jak wygląda kurs w Centrum Szkoleniowym GREMA?

Kurs obrabiarek CNC w Centrum Szkoleniowym GREMA to aż 50 godzin szkolenia dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w branży. W czasie szkolenia, w 10-osobowych grupach, nauczysz się obsługiwać i programować maszyny numeryczne oraz maszynę pomiarową. Dodatkowo w ofercie GREMA znajdują się specjalistyczne szkolenia dla zaawansowanych programistów. Sama nauka trwa w zależności od wybranego modułu: 50, 90 lub 120 godzin lekcyjnych i składa się z części teoretycznej i praktycznej, a kończy się egzaminem i wydaniem zaświadczenia.

Kurs CNC w GREMA z obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie w centrum GREMA to gwarancja zdobycia wymarzonej pracy w zawodzie. To wyspecjalizowana kadra szkoleniowa i nowoczesne metod nauczania. Program szkolenia obejmuje takie elementy jak:
 • wybrane zagadnienia z budowy i zastosowania obrabiarek CNC,
 • zasady budowy programów obróbki z wykorzystaniem kodów ISO,
 • obsługa i manualne programowanie tokarek CNC,
 • programowanie tokarki CNC z wykorzystaniem systemu komputerowego wspomagania,
 • obsługa i manualne programowanie frezarek CNC,
 • wykorzystanie systemów CAD do modelowania bryłowego,
 • programowanie frezarki CNC z wykorzystaniem systemu komputerowego wspomagania,
 • programowanie i obsługa współrzędnościowych maszyn pomiarowych.
Więcej dowiesz się na stronie internetowej GREMA.
 

Umiejętności i doświadczenia zyskane w trakcie kursu CNC w GREMA

Jakie kompetencje i umiejętności posiada operator CNC? Osoba pracująca na tym stanowisku wykonuje czynności obsługowe, które są konieczne w pracy przy obrabiarkach CNC. Mowa o takich czynnościach jak: poprawne zamocowanie półfabrykatu, uruchomienie programu, kontrola procesu obróbki, dokonywanie pomiarów po obróbce i porównywanie tych pomiarów z otrzymanym wcześniej rysunkiem wykonawczym, dokonywanie pomiarów wykonanych elementów. A jeśli zajdzie taka potrzeba korekty narzędzi. Wolne etaty na tego typu stanowiskach, czekają na pracowników najczęściej w firmach z dużą liczbą pracowników i prowadzących zaawansowaną działalność.
Z kolei operator-programista CNC to stanowisko o bardziej zaawansowanym charakterze. Jest również stanowiskiem bardzo dobrze opłacanym. W zakresie swoich obowiązków operator- programista ma powyżej wymienione obowiązki operatora CNC, ale dodatkowo dochodzą jeszcze takie czynności jak: odpowiednie ustawianie oraz programowanie maszyn CNC. Innymi słowy, operator-programista musi posiadać dodatkowo wiedzę w zakresie:
 • planowania odpowiedniego procesu obróbki,
 • odpowiedniego doboru narzędzi i parametrów technologicznych, koniecznych do procesu obróbki,
 • odpowiedniego doboru strategii obróbkowych,
 • programowania obrabiarek,
 • właściwego wdrażania programów obróbkowych.
Jak widać, różnice są spore i warto uważnie przyjrzeć się planom takich kursów, aby mieć stuprocentową pewność, że wybraliśmy najlepszy dla siebie rodzaj szkolenia. Z pewnością, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wszystko dobrze przemyśleć. Jednak kursy z zakresu CNC to dobra inwestycja w rozwój kompetencji zawodowych.

Oferowane
szkolenia

Zapisz się na kurs lub szkolenie